AKP’nin emekli planı dışarı sızdı. Seçim sen nelere kadirsin…

En düşük emekli aylığı alanlara yönelik doğalgaz, elektrik ve gıda yardımı adı altında ‘Emekli Kartı’ dağıtılacak.

KARTLARA NE KADAR PARA YÜKLENECEK?

10 bin lira ve altı maaş alan ve başkaca bir geliri olmayan emeklilere ‘Emekli Kartı’ verilecek. Bu kartlara, doğalgaz, gıda ve elektrik harcamalarında kullanılması şartıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirli bir miktar para yüklenecek.

DESTEKLER SADECE EMEKLİLERLE SINIRLI KALMAYACAK!

AKP kurmayları, ilerleyen süreçte aynı uygulamanın sadece asgari ücret geliri olan ailelere de yapılabileceğini açıkladı. Özellikle eğitim yardımı adı altında desteklerin verilmesi planlanıyor.

DEVAM EDEN DESTEKLER:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, halen dar gelirli hanelere yönelik olarak yıllık 1.500 ile 3.500 lira arasında değişen doğalgaz tüketim desteği sağlıyor. Ayrıca elektrik desteği olarak hanedeki kişi sayısına göre 130 ile 260 lira arasında ödeme yapılıyor.

DESTEKLERDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler, 65 yaşını doldurmuş muhtaç kişiler, eşi vefat etmiş kadınlar, muhtaç asker aileleri, öksüz ve yetimler, kronik hastalık yardım programından faydalananlar da bu desteklerden yararlanabilecek.

HANE GELİRİ KRİTERİ:

Hane içindeki kişi başına düşen gelirin her yıl belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumunda, ailelere ayrıca 850-1.250 lira arasında destek sağlanıyor.

DESTEKLER NE ZAMAN DUYURULACAK?

Emeklilerle ilgili yapılan bu hazırlıkların Ramazan Bayramı öncesinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x